info@euroluxwindows.com +48 607 257 530 +49 1787224674 Ku Słońcu 41 C, 71-046 Szczecin

Profesjonalny warstwowy "ciepły" montaż okien

Nowoczesne okna to istotny aspekt funkcjonalnego domu czy mieszkania. Równie ważne jak parametry okna, jest jego instalacja. Popularnym rozwiązaniem jest metoda z użyciem piany PUR, jednak coraz bardziej rozpowszechnia się system ciepłego montażu – poza tradycyjną pianką stosuje się paro-przepuszczalne i paro-szczelne taśmy,oraz taśmy rozprężne, które skutecznie uszczelniają miejsce między ramą a ościeżą okna.

 

Czy system ciepłego montażu jest skuteczny i jakie jeszcze korzyści przynosi?

Warstwowy montaż okien. W jednym modelu stosuje się zarówno montaż za pomocą pianki poliuretanowej, który polega na wypełnieniu pianką przestrzeni między ścianą i ościeżnicą. Pianka ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ponadto wykazuje odporność na pleśń i grzyby, typowa pianka montażowa nie starzeje się. Jednak system ciepłego montażu proponuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci taśmy lub folii paro-szczelnej od wewnątrz i wodoodpornej taśmy paro-przepuszczalnej od zewnątrz. Taśmy dodatkowo chronią piankę poliuretanową.Na obiektach gdzie wymieniane są okna stosuję się zamiast foli paro-przepuszczalnej taśmy rozprężne "kompriband". W systemie tylko z taśmą rozprężną "kompriband" stosuje się go częściej na nowych obiektach gdzie wymiar ościeży jest precyzyjnie dopasowany do wymiaru okna i dylatacja pomiędzy ramą okna i krawędzią ościeży jest równa i nie jest większa niż 20-30 mm. Dodatkowo w oknach balkonowych standardowych oraz przesuwnych stosuje się ciepłe podwaliny z klinarytu aby zapobiec zimnym mostkom przy posadzce. Błędy w montażu okien balkonowych szczególnie przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego mogą prowadzić do tzw. roszenia się podłogi przy oknie balkonowym.

 

Korzyści z systemu ciepłego montażu okien

Ciepły montaż okien inaczej zwany warstwowym mimo, że jest nieco droższy niż tradycyjny montaż przynosi wiele korzyści, jak chociażby ograniczenie kosztów ogrzewania obiektu. To oznacza, że droższy koszt montażu zostanie zwrócony. Opisywany system zwany jest również warstwowym, jako że mamy do czynienia w pierwszej wersji z trzema warstwami: tradycyjną pianką w środku, taśmą paro-szczelną od wewnątrz i taśmą paro-przepuszczalną na zewnątrz.

System ciepłego montażu okien ma ograniczyć mostki termiczne (dzięki temu zmniejszamy koszty ogrzewania), ponadto poprawia się mikroklimat pomieszczeń, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Taśma paro-szczelna wewnątrz zapobiega wnikaniu wilgoci w szczelinę dylatacyjną pomiędzy oknem a murem a to zapobiega przenikaniu zimna do wewnątrz. Analogicznie gdy zmoczymy ubranie i jesteśmy narażeni na chłód z zewnątrz. Ponadto w niektórych przypadkach ciepłe powietrze z wewnątrz budynku może być wyssane przez różnice ciśnienia wewnątrz i zewnątrz budynku lub odwrotnie zimne powietrze może być zassane do wewnątrz. Jak tłumaczą eksperci z firmy montującej okna Eurolux: „szczelność połączenia wykonanego tym sposobem jest blisko wielokrotnie większa, niż w przypadku tradycyjnej metody z użyciem piany PUR”. Chwilowe różnice oczywiście nie mają znaczenia ale biorąc pod uwagę średnie użytkowanie okien przez okres 15-20 lat korzyści wynikające z montażu warstwowego są znaczące: oszczędność przy ogrzewaniu, komfort oraz estetyka wykończenia na lata. Dla przykładu: mieszkanie w kamienicy 100 m2 koszt ogrzewania plus kuchnia i ciepła woda rodzina 2 osoby dorosłe 2 dzieci - przed montażem warstwowym koszt zużycia gazu 3500 złotych w okresie 12 miesięcy. Po wymianie okien na trzyszybowe przy zastosowaniu montażu warstwowego koszt zużycia gazu w okresie 12 miesięcy 1500 złotych. Szczególnie ważne jest zastosowanie ciepłego montażu przy rekuperacji.

Warstwowy montaż okien powinien odbyć się pod okiem specjalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tego rodzaju montażu. Tylko profesjonalny montaż spełni nasze oczekiwania wobec nowoczesnego systemu warstwowego. Nasi montażyści przygotują i oczyszczą powierzchnię ościeży pod montaż, a także wyrównają podłoże jeżeli zajdzie taka potrzeba, po czym zainstalują okna w nowym systemie prawidłowo, sprawnie i rzetelnie.

 

Galeria zdjęć

no images were found